Projektujemy nasz ogród, ale nie jest to wcale takie łatwe jakby się wydawało Projektowanie to najważniejszy etap w tworzeniu naszego ogrodu marzeń. Bez projektu trudno będzie zrealizować prace, gdyż narazimy się na różne sprawy trudne do przewidzenia.

Projekt pomoże nam wykonywać wszystko po kolei, bez zbędnego marnowania czasu i pieniędzy. Od razu sadzimy drzewa i krzewy tam gdzie powinny, nie będziemy musieli ich przesadzać.

Dzięki projektowi unikniemy chaosu i zaoszczędzimy czas.

Samodzielne projektowanie ogrodu

Jeśli mamy trochę umiejętności plastycznych i koniecznie chcemy być sami twórcą swojej oazy zieleni, możemy oczywiście osobiście zaprojektować ogród. Trzeba jednak zaopatrzyć się w podstawowe poradniki lub przykładowe projekty. Na ich podstawie, modyfikując wersje książkowe, dostosujemy gotowe projekty do naszych warunków.

Pierwsza rzecz, którą musimy wykonać to pomiary działki, jej granice, pomiary wszystkich elementów występujących na terenie czyli nawierzchnie, budynki, istniejące drzewa itp. Powinny być one dokładne. Nanosimy je ołówkiem na wstępny szkic.

 Pierwsza rzecz, którą musimy wykonać to pomiary działki, jej granice, pomiary wszystkich elementów występujących na terenie  Następnym krokiem jest zrobienie tzw. podkładu, czyli rzutu naszej działki w odpowiedniej skali

Następnym krokiem jest zrobienie tzw. podkładu, czyli rzutu naszej działki w odpowiedniej skali. Najłatwiejsza jest 1:100, czyli 1 metrowi w terenie odpowiada 1 cm na rysunku lub 1:200 przy większych działkach ( 2 m w terenie = 1 cm na rysunku). Cały czas używamy linijki, aby nie stracić poczucia odległości i przestrzeni.

Jeśli uda nam się przebrnąć przez ten etap - dalsze prace projektowe powinny pójść łatwo. Poprzedni etap pt. planowanie może być bardzo pomocny.

Wyciągamy na biurko nasze zapiski o tym, co powinno się znaleźć w ogrodzie i zaczynamy od nanoszenia ścieżek, elementów architektury ogrodowej (grill, altana, plac zabaw dla dzieci, pergola, dodatkowy taras itp.). Gdy już to rozplanowaliśmy, zajmujemy się ustaleniem linii trawnika i rysujemy, jak powinien on przebiegać i jaką powierzchnię zajmować oraz jakiego ma być kształtu.


Trawnik jest ważnym elementem, tłem dla podkreślenia urody roślin lub miejscem do zabaw czy przedłużeniem tarasu, dlatego właściwe jego rozrysowanie ma spore znaczenie. Dopiero na końcu projektujemy roślinność, czyli rabaty i jak zostaną obsadzone.

Przy pomocy kółek nanosimy rośliny na papier. Dobrze jest pomalować je na taki kolor, jaki w rzeczywistości mają liście lub kwiaty. Łatwiej nam będzie zestawiać poszczególne plamy. W narożnikach ogrodu umieszczamy z reguły rośliny wysokie (drzewa liściaste lub iglaste), przed nimi niższe piętro i z przodu, najbliżej trawnika - piętro roślin najniższych.

Czasem jednak możemy jakieś duże drzewo posadzić jako soliter w trawniku. Rośliny zestawiamy pod względem koloru kwiatów lub liści, trzymamy się przy tym ustalonej wcześniej gamy kolorystycznej. Konsekwencja jest tu wskazana.

Do projektowania nasadzeń roślinnych wykorzystujemy listę którą wcześniej sporządziliśmy uwzględniając warunki glebowe i nasłonecznienie naszej działki Dobry projektant potrafi z małego ogrodu stworzyć taki, który robi wrażenie większego niż jest w rzeczywistości

Planujemy żywopłoty tam, gdzie chcemy zasłonić ruchliwą ulicę lub brzydkie sąsiedztwo. Dobrze jest też ukryć w zieleni miejsce do odpoczynku, aby nie było wystawione na palące słońce.

Do projektowania nasadzeń roślinnych wykorzystujemy listę którą wcześniej sporządziliśmy uwzględniając warunki glebowe i nasłonecznienie naszej działki. Jeśli mamy teren mokry, nie sadźmy tam roślin sucholubnych i odwrotnie.

Powodzenie naszego przedsięwzięcia i zdrowie roślin w późniejszym czasie od tego zależy. Właściwie dobrane rośliny dadzą sobie radę. Unikajmy zbyt dużej ilości bylin krótko kwitnących, aby ogród nie był pusty.

Stosujmy rośliny liściaste zimozielone (trzmieliny, ostrokrzewy, bukszpany, pachysandrę, żurawki, wrzosowate, irgi), które w połączeniu z bylinami krótkotrwałymi zapewnią nam efekt na cały rok.

Jeśli lubimy iglaki, także wśród nich nie brakuje gatunków i odmian o kolorowych igłach. Dobrze jest też zaprojektować trawy ozdobne (np. miskanty chińskie lub rozplenice), które wprowadzą do ogrodu element ruchu.


Zlecenie wykonania projektu firmie ogrodniczej lub architektowi krajobrazu

Ten sposób jest zdecydowanie najlepszy. Profesjonalista ma umiejętności architekta i ogrodnika, potrafi przewidzieć jaką docelową wielkość osiągną rośliny, jest szansa na uniknięcie różnych błędów, gdyż jego wiedza, którą zdobył w procesie kształcenia i doświadczenie, może sprawić, że ogród będzie wyglądał tak, jak sobie to wyobraziliśmy, a może nawet znacznie przewyższy nasze wyobrażenia.

Jak wybrać projektanta?

Przede wszystkim pytamy naszych znajomych, którzy mają już ładny ogród, czy mogą kogoś polecić. Szkółki i sklepy ogrodnicze również wiedzą, kto jest solidny i działa na tym terenie. Oglądamy w internecie oferty, zwracamy przy tym uwagę, czy dana firma prezentuje swoje realizacje. Jeśli nam się podobają, zwróćmy się do nich i zaprośmy na swoją działkę.

Jeśli ze wstępnej rozmowy wynika, że nasz ewentualny przyszły projektant zna się "na rzeczy", to dobrze wróży. Prosimy też o pokazanie kilku poprzednich projektów, które wykonał. Szansa wybrania złego projektanta też istnieje, jak w każdej dziedzinie.


Młodzi projektanci, bez doświadczenia, często popełniają błędy, nie mają wypracowanego swojego stylu, nie potrafią właściwie dobrać roślin i potem wykonać ogrodu. Co prawda ich projekty są tańsze, ale nie mamy gwarancji, że ogród będzie ładny. Czyli coś za coś. Renomowani projektanci z intuicją w doborze roślin, mają dużo zleceń, ale warto poczekać na swoją kolej, aby potem cieszyć się pięknym otoczeniem zgodnym z naszymi wyobrażeniami.

Jeśli oferta wykonania ogrodu jest zbyt wysoka, zlećmy tylko projekt, najwyżej spróbujemy wykonać ogród tańszymi środkami, ale mamy już przynajmniej dobry projekt. Wiele osób tak robi. U doświadczonych, renomowanych projektantów cena będzie wyższa, ale szansa na piękny ogród rośnie.

Jeśli ze wstępnej rozmowy wynika, że nasz ewentualny przyszły projektant zna się "na rzeczy", to dobrze wróży

Schemat działania różnych projektantów jest podobny. Pierwsze rozmowy dotyczą ceny, jeśli nam odpowiada, wtedy projektant przyjeżdża na naszą działkę, wykonuje potrzebne pomiary, robi rozeznanie co do warunków glebowych i klimatycznych. Powinniśmy przygotować aktualne mapki działki, rzut parteru domu i wszystko co może dotyczyć istotnych spraw dla ogrodu np. jak przebiegają kable elektryczne i inne instalacje podziemne.

Projektant robi z nami wywiad, podobny jak w ankiecie, która przedstawiłam w poprzednim odcinku pt. planowanie. Ustalamy czy wykonujemy również projekt systemu nawadniającego, oświetlenia itp. Potem przygotowuje propozycję projektu koncepcyjnego lub kilka wariantów do wyboru, jeśli nie jesteśmy zdecydowani, jaki ogród nam się podoba.

Projektant często przygląda się również wnętrzu domu, jakie są widoki z okien, robi też zdjęcia. Wiele rozmów i ustaleń pomaga projektantowi osiągnąć idealną propozycję.


Jeśli chcemy uniknąć konieczności wyboru stylu czy roślin, a realizacje tego projektanta nam się podobają, po prostu zlećmy mu projekt samodzielny, a też z pewnością będziemy zadowoleni. Takich projektantów jest jednak niewielu na rynku. Wybitne realizacje, publikacje w renomowanych pismach, nagrody w konkursach branżowych, to świadczy o renomie projektanta.

Dobry projektant potrafi z małego ogrodu stworzyć taki, który robi wrażenie większego niż jest w rzeczywistości, dzięki odpowiedniemu "oszukaniu" perspektywy, zastosowaniu kolorów i kształtów trawnika lub podziałowi całej przestrzeni. Ogród doskonały to wspólny cel inwestora i dobrego projektanta.

W następnym odcinku realizacja ogrodu, czyli krok po kroku jak go wykonać i jak wybrać dobrą firmę.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Zamów projekt przez internet

6 komentarzy:
Sebek 10:24, 17 lip 2011

Jak dla mnie projekt ogrodu powinien mieć każdy jego właściciel. I nie musi on być wcale narysowany przez fachowca. Każdemu przyda się kiedyś zarys domu i rabat, ich wymiary i kształt. Dzięki temu łatwiej będzie nam w przyszłości zaplanować kolejne nasadzenia. Projekt też na pewno przyda się, jeśli dołączymy do takiego portalu jak ten, aby pokazać gdzie co jest ;)

myszorek 16:29, 19 lip 2011

Zanim odkryjemy własne potrzeby i wyśnimy swój ogród, to oglądajmy, szukajmy, wyrabiajmy opinię o swoich potrzebach. Notujmy rośliny, które utkwiły nam w pamięci, które dobrze się nam kojarzą, czy jesteśmy z nimi jakoś związani.

Ciężko wybierać, skoro nie wiadomo, jakie się ma możliwości. Powstają później smutne i nijakie "pseudo ogrody", bez polotu, bez życia, bez pasji, nie mówiące o właścicielu nic, oprócz tego, że jest kolejną kopią swojego sąsiada.

Nie musimy też robić czegoś, bo tak mają wszyscy. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, ma własne potrzeby, a ogród jest miejscem, w którym powinniśmy się czuć dobrze, swobodnie i chętnie w nim przebywać. Dla każdego słowo to znaczy to coś innego, dlatego różne powinny być nasze ogrody.

Tak samo ciężko stworzyć coś pięknego, jeśli nie posiada się umiejętności ilościowego ograniczania swoich wyborów i uzasadniania ich. Ciężko ujarzmić w sobie pierwotną chęć posiadania wszystkich drzewek i krzewów ze szkółki jakie tylko są. Prawdziwe piękno tkwi w prostocie, tylko z czego by tu zrezygnować? ;)

alinak 23:12, 20 lip 2011

Zgadzam się z MYSZORKIEM, że chęć posiadania wszystkiego w ogrodzie jest wielka . Tym bardziej, że jak zaczynamy projektować, to myślimy o prostocie, a jak wchodzimy na teren szkółki to zapominamy o prostocie i ładujemy do wózka wszystko, co nam w oko wpadnie . Biegając po ogrodzie i upychając gdzie się da, zapominamy o pierwotnym założeniu i wtedy zaczynamy się gubić .

Dopiero po paru latach zaczynamy porządkować i zabawa zaczyna się od nowa. Samodzielne projektowanie prawie zawsze tak się zaczyna i kończy .....no chyba, że w międzyczasie idzie my w desperacji na studia pod nazwa architektura krajobrazu .

JolaZ 18:40, 04 lip 2022

Pani Danusiu, świetny artykuł, dziękuję bardzo:) Nie wiem czemu wcześniej nie znalazłam tego cyklu ;-) Mam pytanie odnośnie kwestii naniesienia poszczególnych większych elementów w ogrodzie typu niewielki staw ok. 1000 m2. Czy żeby wybrać dobre miejsce na działce pod takowy zbiornik wodny (z niewielką hodowlą ryb na swój prywatny użytek), to należy wykonać wcześniej badania geologiczne gruntu? W przypadku gdy działka jest nieco większa czyli ok. 0,5 ha, można go różnie usytuować: w słońcu, w cieniu, blisko ściany lasu lub dalej od niego... Czy położenie takiego zbiornika można sobie zaplanować dowolnie? Czy duży wpływ mają warunki glebowe danego miejsca? Pozdrawiam serdecznie :)

Kordina 22:59, 04 lip 2022

Aktualizacja z 26 maja 2022, ALE dotyczy gruntów rolnych:

https://www.prawo-budowlane.info/budowa-stawu-na-gruncie-rolnym-do-1000-m2,571,material_prawo_budowlane.html

o gruntach budowlanych jest odp z 2021 roku poniżej:

https://forum.budujemydom.pl/topic/40255-czy-na-budow%C4%99-stawu-rybnego-potrzebne-jest-pozwolenie-na-budow%C4%99/

Cyutję: "Napisano 4 października 2021 Czy na działce budowlanej gdzie jest już rozpoczęta budowa domu można wykopać staw do 1000m2?? Bo jest to działka budowlana a nie rolna ale jest dużo miejsca na wykopanie takiego stawu i jakie trzeba mieć dokumenty aby taki staw można by było wykopać na działce ?

Napisano 5 października 2021

Potrzebne pozwolenie na budowę i akceptacja Wód Polskich."

Na Twoim miejscu koniecznie poszłabym do Urzędu Gminy i tam uzyskasz właściwą odpowiedź. Pozdrawiam

JolaZ 22:15, 05 lip 2022

Kordiana, dziękuję Ci bardzo za tak szczegółową odpowiedź. Muszę się faktycznie dokształcić i dopytać w urzędzie, pozdrawiam serdecznie :)