Zima nadchodzi, a wraz z nią zimowe okrywanie roślin. Nasze rośliny mogą nie przetrwać, jeśli temperatury będą zbyt niskie lub warunki pogodowe zbyt trudne. Możemy im pomóc. Jednocześnie okrywanie może być również ładne i dodatkowo udekoruje nam świąteczny ogród. Pokażę więc dziś kilka pomysłów na takie rozwiązania.
Obecny tydzień z utrzymującymi się ujemnymi temperaturami to dobry okres na montowanie cieplejszych ubranek dla roślin. Jeszcze nie jest za późno. W ogrodzie narażonym na silne, mroźne wiatry, gdzie płot jest bardzo ażurowy, niezbędne będą różnorodne osłony. W ogrodach osłoniętych murem jest dużo cieplej i gruba ochrona nie jest aż tak niezbędna. Wtedy jedynie dekorujemy drzewa lub krzewy, wieszając na nich bombki, jabłka lub szyszki.
Do ochrony przed mrozem używamy ocieplającej włókniny, kartonów, suchych liści, siatki cieniującej, juty, kory, ziemi z worków (nie jest zmarznięta, bo można ją zakupić i odmrozić w garażu), suchych źdźbeł traw zebranych podczas jesiennego sprzątania. Nie jest odpowiednia folia, bo nie przepuszcza powietrza i podczas cieplejszych dni rośliny mogą się pod nią "zaparzyć" i rozhartować niepotrzebnie. Wtedy mogłyby zmarznąć. Jeśli folii używamy, aby okrycie nie zamakało, nie powinna dotykać liści, a po każdym ociepleniu wnętrze okrycia trzeba wietrzyć.
Przy różanecznikach warto ustawić płotek z połówek mat słomianych, a na korzenie nasypać niewielką warstwę kory. Płotek zatrzyma śnieg (jest najlepszym izolatorem) i ochroni przed wysuszającym wiatrem. Na róże usypujemy kopczyki z ziemi. To najlepsza ochrona. Na róże pnące dodatkowo przywiązujemy słomiane maty.
Wrażliwe klony palmowe, młode magnolie, inne delikatne, młode drzewka warto zabezpieczyć jutą, słomianymi chochołami, a na korzenie nasypać nieco suchej kory lub warstwę liści. Jak wykonać chochoła pokazujemy tutaj.
Jest jeszcze inny, efektowny, a prosty w wykonaniu sposób - chochoły z gałązek iglastych. Drzewko okręcamy grubo włókniną, która niestety często jest zakurzona i nie wygląda ładnie. Na włókninę mocujemy od dołu gałęzie świerka, sosny, jałowca, cyprysika lub jodły (nie ma problemu z zakupem całej wiązki lub pozyskaniem z własnego ogrodu), ustawiając je piętrowo w ozdobny snopek. Trzymają się stabilnie, ale dla pewności można dodać bambusowy kijek. Stroisz osłoni brzydki materiał.
Następnie w górnej części wiążemy gruby, ozdobny sznurek. Przed świętami chochoły dekorujemy kolorowymi, świątecznymi kokardami lub pozostawiamy ozdobę ze sznurka, dowiązując jedynie szyszki, kolorowe gałązki dzikiej róży lub głogu, a nawet jeśli lubimy - bombki.
Jeśli nie ma śniegu i do tej pory tego nie zrobiliśmy, dobrze jest jeszcze teraz powiązać ozdobne trawy, ponieważ wysokie miskanty lub rozplenice rozłożą się pod ciężarem śniegu, połamią i porozwiewa je wiatr. Wiązanie jest również konieczne dla ochrony przed mrozem. Taki chochoł skutecznie ochroni środek kępy przed wilgocią i mrozem. Najwyższe trawy wiążemy w dwóch lub nawet trzech miejscach, niższe wystarczy u góry.
Do takich naturalnych dekoracji pięknie będzie pasował własnoręcznie upleciony wianek z dodatkiem kolorowych owoców, powieszony gdzieś wśród bluszczu lub położony w ogrodzie lub na stole.
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Danusiu na 9 zdjęciu jest trzmielina na pniu. Czy też należy ją okrywać na zimę? Bo ja okryłam włókniną całą koronę aż do miejsca szczepienia a łodygę do ziemi zostawiłam nieokrytą. Tak szczerze to słabo wygląda ta moja okryta trzmielina - taki biały bobek. Jeśli dobrze zrobiłam że okryłam to ja nie mam pomysłu jak to zrobić by było ładnie.
Ja nie okrywam trzmieliny. Jeśli podmarznie to listki opadną, przytnę i potem wypuści i będzie ładna. Jeśli chcesz okrywać to na to daj jeszcze jutę i kokardy ze sznurka lub gałązki iglaste, ale kulka będzie ciężka i wymaga kijka. Pod ciężarem śniegu podkładka może się złamać.
Super pomysły, bardzo mi się podobają. Dowód na to że nawet chochoł może być ozdobą ogrodu.
Danusiu, bardz dziękuję Ci za wpis i odpowiedź . Uświadomiłaś mi że nie tylko sama osłona przed mrozem jest ważna ale też i estetyka . Przeciez w jaki sposób wykonamy okrycie to będzie prezentować się na dłuższy czas. Ogród o tej porze nie może wyglądać smutno i źle. Pozdrawiam i dziękuje :-)
Fajne, niebanalne w swej prostocie pomysły, wdrożę je na pewno w przyszłym roku u siebie, a póki co ozdabiam świątecznie tylko te roślinki, które nie wymagają okrywania. Pozdrawiam.
Pani Danusiu, na zdjęciu widzę takie duże trawy które obwiązuje Pani kokardą. Czy moge prosić o ich nazwę bo są cudne. Warte posadzenia???
Te wysokie trawy to różne odmiany miskantów chińskich.