Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Za drzwiami do ogrodu...

Pokaż wątki Pokaż posty

Za drzwiami do ogrodu...

anpi 19:37, 06 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
W maju 2018r.ogród warzywno -łąkowy jeszcze wyglądał podobnie, nie bardzo miałam czas na zmiany.

Ale pleciony płotek zaczął się rozsypywać, kostki poprzesuwane przez krety i ogólnie przy uprawie leżały w coraz to większym nieładzie, a mi coraz bardziej marzył się uporządkowany warzywnik w mniejszych poletkach oddzielonych trawiastymi ścieżkami. Poza tym coraz większa brzoza zabierała wodę i warzywa w jej pobliżu rosły coraz gorzej. Jesienią podjęłam więc decyzję o zmianach. Rozebrałam płotek, zdjęłam wszystkie kostki! Zasiałam poplon.
Wrzesień 2018r:

Wiosną 2019r wyznaczyłam nowe poletka warzywne i wysiałam trawę na ścieżkach:

a w miejscu pod brzozą ułożyłam płytki chodnikowe w niby szachownicę z myślą o ziołowniku, podpatrzonym tu na forum. Resztę obsadziłam zbywającymi trawami , bylinami i dosiałam jednorocznymi m.in. ostróżeczkami



____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 20:21, 06 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
W maju i czerwcu tego samego roku 2019 było już tak:


Odtąd warzywniak miał już więcej zdjęć, bo bardziej cieszył mnie wizualnie Ale też stał się łatwiejszy w uprawie( nie musiałam już pielić ścieżek, koszone były z resztą trawiastej części ogrodu

W roku 2020 wiosną aby wykancikować brzegi znowu musiałam rozciągać sznurki, bo ścieżki traciły swoją równą szerokość( przez moje piaszczyste lekkie podłoże kanciki się nie utrzymywały długo)
Trzeba było robić dosiewkę trawy.

____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Rojodziejowa 20:24, 06 maj 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8693
O rety... warzywnik marzenie. Ja to nawet do tych Twoich początków mam daleko
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
MagdaLenka 21:26, 06 maj 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 852
Świetne są takie zdjęcia metamorfoz.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Makao 11:24, 07 maj 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4356
Ja pierdziu ale duży warzywniak. Jest co obsadzać
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
anpi 00:26, 09 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
Ciąg dalszy zmian w warzywniaku
Kwiecień 2020

Czerwiec 2020

Rok 2021 był bez większych zmian kształtu, czy zasięgu rabat, jedynie w nasadzeniach( szczególnie w rabacie trawiastej)

Jesienią nastąpiły kolejne zmiany w związku z zakupieniem tunelu z poliwęglanu.Przed rabatą trawiastą pod brzozą powstała podbudowa z bloczków.

Ziołownik spod brzozy przeniosłam na drugą stronę ścieżki, ponieważ był coraz bardziej w cieniu trawiastej rabaty.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 00:55, 09 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
W kwietniu 2022r.
- ponieważ trudne było utrzymanie rabat warzywnych w równiutkich kwadratach , czy prosrtokątach i ich ciągłe kancikowanie, dostały obrzeża z desek z palet, jako rozwiązanie tymczasowe, wiedziałam, że takie niezabezpieczone niczym zadługo nie wytrzymają. Ale na ten moment nie mogłam w nic lepszego zainwestować.
Między tunelem eM zamontował panele drewniane by trochę przysłonić tunel który "świecił swoim półksiężycem" dając nieciekawe tło dla rabat kwiatowych, ponieważ był widoczny z daleka.
Rabacie trawiastej zmieniłam kształt na prostokątny, a pod płotem rabatce z jagodami kamczackimi ułożyłam obrzeże z cegły rozbiórkowej.


W maju utworzyłam nowa rabatę cienistą pod brzozą, wciągając w nią resztkę odciętej rabaty trawiastej i ławeczkę , która wcześniej stała na trawie


Tym sposobem na części warzywnej pojawiało się coraz więcej roślin ozdobnych. Ale miejsc z warzywami nie ubyło Dodatkowo dosadzaliśmy na końcu działki drzewka owocowe, powstawał sadek.


____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 01:36, 09 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
W roku 2023 nic nie zapowiadało jakichś zmian.

Cienista rabata pod brzozą tak jak trawiasta dostała obrzeże z ekobordów.

Uzupełniałam i korygowałam nasadzenia w obu rabatach.

Pod koniec października 2023 trafiły się z wyprzedaży obrzeża betonowe i ku mojej wielkiej radości nastąpiła kolejna zmiana. Osadziliśmy te obrzeża jeszcze przed zimą


____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 02:15, 09 maj 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
W październiku powstała też nowa rabata z borówkami.

A spod płotu przesadziłam jagody kamczackie i tam zasadziłam trzcinniki z astrami jesiennymi i ciemiernikami. Na płot daliśmy agrowłókninę, by utrudnić wpychające się krzaki z działki z ugorem i widoczność, bo w pobliżu powstaje ulica Kolor tej zieleni w rzeczywistości nie jest aż tak rażący jak na fotkach, dodatkowo mam nadzieję, że jak rośliny podrosną zasłonią ją i nie będzie rzucać się w oczy, ale po zaczepieniu zastanawiałam się, czy nie byłaby lepsza czarna. Niestety na razie tak musi zostać.

I tym sposobem dobrnęliśmy do roku 2024 i warzywniak prezentuje się tak:

Po lewej widać pryzmę ziemi popieczarkowej w zapasie Czeka mnie jeszcze dosiewka ziemi przy warzywniaku właśnie od tej strony, ale tam jeszcze wyrównujemy teren. Na końcu działki mam pryzmę kompostową i chciałabym jeszcze oddzielić tą część , by nie była tak widoczna. Tak więc jeszcze nie koniec zmian i dopieszczania tej części ogrodu

____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Anda 08:14, 09 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Aniu, świetne zmiany. Mimo, że i na początku było ładnie i schludnie, to teraz jest na dodatek elegancko
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies