Kwiat magnolii wielkokwiatowej (M. grandiflora)  o zimozielonych liściach Magnolie zakwitają niespodziewanie i bardzo obficie. Tak samo szybko przekwitają, ale dają taki efekt, że warto przeznaczyć dla nich miejsce w naszym ogrodzie choćby dla tych paru dni. Są to w większości małe drzewa lub nawet krzewy liściaste, kwitnące głównie w maju, należące do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Znanych jest ok. 250 gatunków magnolii. W naturze występują w Ameryce Południowej i Północnej oraz Azji Wschodniej.

Te niewielkie drzewa mają rozłożystą, rzadką koronę, często rozgałęzioną, zakończoną w okresie kwitnienia wielkimi i bardzo spektakularnymi kwiatami od koloru białego poprzez różowy w różnych odcieniach, aż do głębokiej purpury. Są zjawiskowe, dlatego w wielu ogrodach botanicznych organizuje się specjalne Święto Kwitnącej Magnolii, aby przyciągnąć wielu zwiedzających w tym okresie. A kwitną bardzo obficie, w większości gatunków przed rozwojem liści. Czasem powtarzają kwitnienie, a magnolia szerokolistna, wielkokwiatowa i Siebolda kwitną latem. Po opadnięciu płatków powstaje dość ciekawy owocostan podobny do szyszki.

W Polsce nie możemy uprawiać wszystkich znanych gatunków magnolii, np. zimozielonej Magnolia grandiflora, która wymarza, gdyż klimat jest zbyt surowy. Wypróbowałam kilka lat temu taką magnolię i nie zdała egzaminu. Większość gatunków jednak dobrze znosi nasz klimat, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad, o których poniżej.

Magnolia 'Butterflies' Magnolia 'Wine Light'
Kwiaty szybko przekwitają, ale warto mieć magnolię choćby dla tych paru dni Pełne kwiaty magnolii

Uprawa magnolii

Magnolie to dość wymagające drzewa. Lubią ciepłe, osłonięte stanowiska, gdyż są wrażliwe na mroźne, wysuszające wiatry. Młode egzemplarze dobrze jest okryć na zimę matą słomianą, a korzenie wyściółkować torfem lub korą. Wiosną często kwiaty są uszkadzane przez przymrozki, płatki robią się brązowe i nieestetycznie wyglądają.

Podczas sadzenia, do dołka podsypujemy żyzną ziemię o pH lekko kwaśnym, z rozłożonym obornikiem. Uważajmy żeby nie uszkodzić kruchych korzeni. Przez to magnolie nie znoszą także przesadzania. Pilnujmy także głębokości sadzenia - bryła korzeniowa nie może być umieszczona za głęboko, bo roślina zacznie marnieć i zamierać. Magnolie nie lubią także przycinania, chyba że musimy wyciąć suche, nadłamane śniegiem gałęzie czy przemarznięte i suche.


Magnolia x wiesneri (x watsonii) - kremowo - biały kwiat z różowymi pręcikami Magnolia 'Wine Light'

Magnolie wytwarzają kwiaty bardzo wcześnie - już w marcu, dlatego nawozimy je także wcześnie np. Pinivitem (dla roślin wymagających lekko kwaśnego podłoża). Nawożenie zaczynamy w marcu, a kończymy w czerwcu. Jest ono konieczne dla zapewnienia obfitego kwitnienia. Jeśli nie mamy czasu pilnować tych terminów - zastosujmy nawóz długo działający, który stopniowo uwalnia składniki pokarmowe do gleby. Wtedy nawozimy tylko raz w sezonie.

Magnolia nie lubi suszy, dlatego w upalne lata należy je regularnie podlewać. Podlewanie wodą o odczynie obojętnym powoduje odkwaszenie podłoża i w rezultacie na liściach magnolii pojawiają się żółte odbarwienia i widoczne unerwienie. Ratunkiem może być zakwaszenie podłoża np. próchnicą kwaśną lub podlanie roztworem zakwaszającym.

Czasem magnolie są atakowane przez bakterię, która powoduje plamki i brązowienie oraz zasychanie liści. Zapobieganie polega na opryskiwaniu Miedzianem. Porażone liście należy zbierać i palić.

Ta magnolia należy do najwcześniej kwitnących, ponieważ zakwita już w kwietniu Dzięki śnieżnej bieli kwiatów magnolia robi duże wrażenie w ogrodzie i widać ją z daleka

Najbardziej popularne gatunki magnolii

Magnolia stellata - magnolia gwiaździsta

Pochodzi z Japonii. Rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu i jest bardzo odporna. Osiąga wysokość do 3 metrów. Ma kwiaty białe, niezbyt duże. Samo drzewo, a raczej krzew nie wygląda tak okazale, jak magnolie wielkokwiatowe, jednak dzięki śnieżnej bieli kwiatów - robi duże wrażenie, zwłaszcza na tle ciemnozielonego żywopłotu np. z cisa. Ta magnolia należy do najwcześniej kwitnących, ponieważ zakwita już w kwietniu.

Magnolia kobus - magnolia japońska

Także pochodzi z Japonii i Korei. Jest największą magnolią, gdyż dorasta do 10 metrów. Ma jednak wadę: kwitnie dopiero po kilkunastu latach, ale wtedy jej piramidalny pokrój i masa białych kwiatów, robi naprawdę duże wrażenie. Ma też zalety: jest najbardziej odporną na mróz magnolią i wytrzymałą. Nie potrzebuje także żyznej ziemi żeby dobrze rosnąć. Zadowoli się gorszej jakości glebą, dzięki temu zasługuje na szersze rozpowszechnienie w naszych ogrodach.

Kwiat magnolii "Yellow River" Magnolia denudata "Yellow River"

Magnolia denudata - magnolia naga

Ten gatunek magnolii ma zupełnie inny pokrój korony niż poprzedni - a mianowicie kulisty. Także jest wysokim drzewem wyrastającym do 10 m. Kwitnie w maju przed rozwojem liści, a kwiaty mają zapach cytrynowy. Jej wadą jest słaba mrozoodporność. Jedna z jej odmian "Yellow River" ma jasnożółte, pachnące kwiaty o średnicy do 15 cm, mające 9 grubych płatków. Należy do moich ulubionych.

Magnolia tripetala - magnolia parasolowata

W Polsce dorasta do 8 m. Jej liście są wyjątkowo długie, nawet 0,5 m, a kwiaty osiągają średnicę ponad 20 cm. Są bardzo atrakcyjne dzięki ciemnoróżowym pręcikom i nie przemarzają tak łatwo jak kwiaty innych magnolii.

Magnolia soulangeana "Lennei" - kwiat Wnętrze kwiatu magnolii
Magnolia lilliflora "Susan"

Magnolia × soulangeana - magnolia pośrednia

To mieszaniec magnolii purpurowej (M. liliflora) i magnolii nagiej (M. denudata), o pokroju bardziej krzewiastym i rozgałęzionym. Kwiaty tej magnolii są bardzo duże (do 20 m) i przypominają wyglądem tulipany. Gama kolorystyczna jest dość szeroka, od bieli do purpury. Na jej kwitnienie nie trzeba czekać długo, wystarczy dwa lata po posadzeniu. Młode okazy są wrażliwe na mróz i nadają się do ogrodów w cieplejszych rejonach.

Magnolia liliiflora - magnolia purpurowa

Jest dość zwartym krzewem i wyróżnia się barwą kwiatów. Płatki z zewnątrz są np. purpurowe, natomiast wewnątrz znacznie jaśniejsze. To efektowna magnolia i ma tę zaletę, że nawet gdy wypuści już liście, potrafi kwitnąć pośród obfitego ulistnienia przez całe lato pojedynczymi kwiatami.

Wnętrze kwiatu magnolii Siebolda Magnolia sieboldii - magnolia Siebolda kwitnie latem Ta magnolia jest bardzo odporna na mróz, jednak nie lubi suszy

Magnolia sieboldii - magnolia Siebolda

Wyrasta do 5 m. Kwitnie nietypowo, bo od czerwca do sierpnia kiedy już ma liście. Kwiaty są duże, białe z kolorowymi pręcikami i słupkami. Ta magnolia jest bardzo odporna na mróz, jednak nie lubi suszy. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.

Po opadnięciu płatków powstaje dość ciekawy owocostan podobny do szyszki Błyszczące liście magnolii wielkokwiatowej podobne są do liści fikusa
 LIście od spodu są pokryte brązowym meszkiem Drzewa w sprzyjającym klimacie osiągają znaczne rozmiary

Magnolia grandiflora - magnolia wielkokwiatowa

Ta magnolia ma duże, jajowate i zimozielone liście, co jest nietypowe u magnolii. Od spodu są pokryte brązowym meszkiem. Kwitnie także nietypowo, bo latem - w kolorze kremowym lub białym. Kwiaty są duże, ponad 10 cm średnicy i dają niesamowite efekty w połączeniu z pięknymi liśćmi. W Anglii spotkałam ogromne okazy prowadzone przy starych domach, gdzie od murów zyskują więcej ciepła i sprawiają wrażenie otulających dom. Ta magnolia uważana jest za najpiękniejszą.

Magnolia acuminata - magnolia drzewiasta kwitnie na przełomie maj - czerwiec Kwiat tej magnolii z zewnątrz jest zielony, wydaje się nawet, że niebieski - jakby pokryty woskowym nalotem, a wewnątrz zielonożółty

Magnolia acuminata - magnolia drzewiasta

Pochodzi z Ameryki Północnej. Ze skrzyżowania tej magnolii powstało wiele cennych mieszańców. Drzewo jest bardzo duże (30 m) o stożkowym pokroju. Kwiat z zewnątrz jest zielony, wydaje się nawet, że niebieski - jakby pokryty woskowym nalotem, a wewnątrz zielono - żółty. Kwitnie na przełomie maja - czerwca.

Co posadzić obok magnolii?

Magnolie w swoim przepychu nie lubią silnej konkurencji. Jako subtelne towarzystwo dla nich można w ich okolicy posadzić przebiśniegi, ciemierniki, pierwiosnki, zawilce, cyklameny, fiołki, serduszka okazałe i inne kwiaty niekoniecznie kwitnące wiosną, Jednak ważne jest to, aby tych gatunków nie było wiele, a najlepiej jeden, ale kilkanaście czy kilkadziesiąt egzemplarzy.

Potem, gdy magnolie przekwitną, możemy uzupełnić nasadzenia w różnobarwne byliny o zimozielonych liściach np. żurawki, bergenie i pachysandrę. Magnolia cudownie zdobi ogród także posadzona samotnie w trawniku. Wtedy pokazuje całą swoją urodę bez żadnej konkurencji.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: wiosna w ogrodzie, rośliny, drzewa
47 komentarzy:
Sebek 10:25, 30 kwi 2011

Też posadziłem tą magnolię, bo jej kwiaty urzekają swoim pięknem i ogromem kwitnienia. Problem będzie w tym, że stanowisko ma narażone na wiatry. Mam zamiar ją przesadzić ale nie wiem w które miejsce. Czy one lubią półcień?

Ilona Vollmer 10:57, 30 kwi 2011

W półcieniu dłużej cieszą kwiatostanem. Zadowalająca przygoda z uprawianiem tych magicznych roślin, zaczyna się w prawidłowo przygotowanym podłożu - to jeden z kluczy do sukcesu.

Danuta Młoźniak 11:01, 30 kwi 2011

Jeśli chodzi Ci o magnolię "Yellow River" to musisz jej zapewnić ciepłe stanowisko, inaczej będzie cierpiała z powodu zimnych wiatrów. Najlepiej posadzić ją przy ciepłej ścianie, w osłoniętym miejscu. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Może nawet powtarzać kwitnienie latem. Ta odmiana magnolii lubi gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, obojętne lub lekko kwaśne. Na zimę zrób jej kopczyk u nasady. Młode drzewko okryj matą słomianą.

Anna Żochowska 11:34, 30 kwi 2011

ale sprawiłaś mi radość tym artykułem a zdjęcia chyba 3 razy obejrzałam, śliczne są magnolie i warto je mieć w swoim ogrodzie:))

Danusza 12:17, 30 kwi 2011

moja magnolia ma 10 lat przycinam ja bo inaczej zarosła by mi na okno kwitnie przez cały czas nawet w grudniu trafiają się kwiatki jak temp. pozwala.Bardzo się cieszę z tego artykułu bo zawsze można coś nowego się dowiedzieć wiedzy nigdy dość a i rodzajami gatunku zapoznać się należy i to dzięki Danusi łatwo i przystępnie!

Danuta Młoźniak 14:34, 30 kwi 2011

Aniu, te zdjęcia żółtych magnolii "Yellow River" to nawet robione razem z Michaelem w naszej najbliższej szkółce roślin.

Sebek 15:42, 30 kwi 2011

Moja to magnolia aleksandrina, chyba ją tam jednak dam, słońce świeci tam od rana do około 13, więc słoneczka będzie miała dość :)

Grażyna Domańska 09:32, 01 maj 2011

Moja magnolia posadzona jest od strony północno-zachodniej, od strony północnej jest osłonięta bardzo wysokim krzewem zimozielonym.

Danuta Młoźniak 08:08, 02 maj 2011

Zapraszam do pochwalenia się swoimi okazami magnolii na naszym Forum w dziale drzewa i krzewy liściaste, wątek o magnoliach.

Matka 11:53, 05 maj 2011

Śliczne Magnolie wyglądają jak Damy na Balu!

Kazimiera W 21:31, 05 maj 2011

Oj piękne to kwiaty, dostojne niczym królowa. Zawsze niesamowicie zachwycają. Pozdrawiam

Madżenka ... 20:35, 28 sty 2012

Magnolie wraz z tulipanami są dla mnie najpiękniejszym ukoronowaniem wiosny. Zamartwiam się gdy zetną je wiosenne przymrozki tak jak to było w weekend majowy 2011

MilenaP 00:29, 12 kwi 2012

Danusiu dziękuję za ten artykuł. Utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że moje magnolie potrzebują Miedziana :-)

Irena Miłek 15:55, 12 kwi 2012

Bardzo ważny ten artykuł, bo wiele osób boi się sadzić magnolie. Wbrew pozorom, dobrze u nas się przyjmują i w większości zimują. Tak naprawdę, najgorsze są przymrozki wiosenne, bo wtedy nie da się uratować kwiatów. Sama miałam takie sytuacje, chyba 2 razy, odkąd mam magnolie. Będąc ogrodniczką - amatorką, swoje sadziłam raczej na wyczucie. Wszystkie siedem jakie mam, rosną, kwitną i udało to się bez okrywania i nawożenia, więc tym bardziej warto mieć w ogrodzie takie drzewka.

Evchen 12:56, 24 kwi 2013

Danusiu, do której odmiany należy magnolia 'Norman Gould' ? Muszę jej znaleźć miejsce w ogrodzie i nie wiem czy to forma krzewiasta czy będzie rosła w drzewo..?

Danuta Młoźniak 15:55, 24 kwi 2013

"Norman Gould" to właśnie nazwa odmiany , a nazwa łacińska brzmi Magnolia kobus 'Norman Gould'.

Jest rozkrzewionym, zaokrąglonym drzewem o powolnym wzroście i osiąga 7 m wysokości i 5 m szerokości. Ale taka wielkość to dopiero po kilkudziesięciu latach.

Evchen 09:52, 25 kwi 2013

Dziękuję Danusiu:) Pisząc "odmiana" miałam na myśli czy to jest magnolia pośrednia, wielkokwiatowa, drzewiasta itd, -co dałoby mi jakąś wskazówkę co do przyszłego pokroju roślilny tj. czy rośnie jako krzew czy drzewo. Szukając informacji o niej natrafiłam na określenie Magnolia Kobus Norman Gould, ale w opisie przedstawiano ją jako " Krzew dorastający do około 3-4 m wysokości i szerokości. " (http://www.szkolka-przytok.pl/pl/p/Magnolia-japonska-Norman-Gould-Magnolia-kobus-Norman-Gould/7132) W artykule o magnoliach napisałaś Danusiu, że "magnoloia kobus pochodzi z Japonii i Korei. Jest największą magnolią, gdyż dorasta do 10 metrów. " Stąd też zaczęłam się zastanawiać - to w końcu jest krzew czy drzewo??? :) No i z Twojej odpowiedzi wynika, że to rozkrzewione drzewo:)

Danuta Młoźniak 13:17, 25 kwi 2013

To zdecydowanie drzewo. Czysty gatunek Magnolia kobus wyrasta wg Wikipedii do 8-15 metrów, ale weź pod uwagę że wolno rośnie i takie będzie np. po 40 latach. Wcześniej będzie miało nieco inny pokrój.

Kup zwykłą magnolię gwiaździstą (Magnolia stellata) w formie rozkrzewionej, wtedy osiągniesz efekt krzewu.

Evchen 13:33, 25 kwi 2013

Normana już mam, szukam dla niego nowego miejsca w ogrodzie, stąd moje pytanie:) Za 40 lat... niech będzie wysoka:) zobaczymy, czy przetrwa przesadzanie... Czy mogę ją teraz przesadzać czy poczekać z tym do jesieni?

Danuta Młoźniak 14:49, 25 kwi 2013

Jeśli nie ma pąków kwiatowych, przesadzaj teraz. Nie posadź za głęboko i daj dobrą glebę, żyzną o pH lekko kwaśnym.

Joanna Czmuda 20:09, 09 maj 2013

czy jakieś specjalne techniki lub zabiegi są wymagane przy przesadzaniu magnolii ? mam jedną 6-letnią - zdecydowanie drzewiastą z olbrzymimi bladoróżowymi kwiatami. Ale rośnie w bardzo niekorzystnym miejscu.Znalazłam jej świetny zakątek w otulinie 2 budynków . Trochę się boję tej operacji - może więc jakaś cenna wskazówka pani Danusiu ?

Danuta Młoźniak 10:21, 10 maj 2013

Magnolie nie lubią kiedy się im uszkadza korzenie, więc przesadzanie ich jest ryzykowne niestety.

Pora przesadzania późna jesień, bo wiosną zaraz kwitną. Trzeba bryłę obkopać dokoła, daleko od korzeni, żeby zorientować się jak one sięgają.

Stosować się do wskazówek zawartych w artykule "Jak przesadzić drzewo?" na stronie głównej. http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo

Danuta Młoźniak 09:06, 18 lip 2013

Polecam magnolię gwiaździstą (M. stellata), a z tych o dużych kwiatach urokliwą Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina', ma niesamowity, romantyczny kolor i bardzo duże kwiaty.

Ale późne przymrozki niezależnie od odmiany magnolii, mogą uszkadzać kwiaty. Na to nie mamy wpływu.

pagap 11:09, 12 kwi 2014

Danusiu potrzebujemy Twojej porady, otóż mamy w ogrodzie 3 magnolie rosną u nas już 2 lata no i niestety ani razu nie zakwitły, natomiast jak kupowaliśmy miały kwiaty. Domyślam się, że powodem może być to że posadziliśmy do zwykłej ziemi a nie podsypaliśmy ziemi kwaśnej lub pół kwaśnej. Czy teraz możemy im jakoś pomóc?? Czy wystarczy z wierzchu podsypać ziemi kwaśnej? bo z tego co wyczytałam przesadzanie jest ryzykowne.

Danuta Młoźniak 12:01, 12 kwi 2014

Podsypanie z wierzchu nie wystarczy, trzeba ostrożnie podkopać z boku, przy okazji stwierdzić czy magnolia nie jest posadzona za głęboko (nie lubi) i z boku podsypać żyznej ziemi lekko kwaśnej, nie kwaśnej.

Podlewać systematycznie, bo jak ma za sucho to też nie będzie kwitła.

pagap 19:55, 12 kwi 2014

Dziękujemy za szybką i wyczerpującą odpowiedź :)

A_gawa 13:34, 24 maj 2014

Czy aranżacja: magnolia, azalie japońskie, kamienie i trawy to dobry pomysł?

Danuta Młoźniak 00:19, 25 maj 2014

Radziłabym bez kamieni, a raczej na korzyść wrzośców i wrzosów.

ada14 22:08, 05 sie 2014

Moja ziemia jest kwaśna- świadczy o tym koniczyna polna. Mimo to powinnam jeszcze zakwasić torfem ziemię wokół magnolii? Moje drzewko jest bardzo młode, bo sadziłam je dopiero tej wiosny.

miskka 13:14, 19 kwi 2015

W mojej okolicy dwie ostatnie noce były chłodne - ok 1-2 stopni na plusie i wiał mroźny wiatr. Czy pąki u mojej Alba Superba mogły podmarznąć? Dziś zauważyłam, że 3-4 te największe pąki stały się brzydkie i brazowe...

miskka 15:18, 19 kwi 2015

Chyba na najbliższe noce będę ją odkrywać agrowłókniną.

Danuta Młoźniak 15:30, 19 kwi 2015

Tak, to możliwe. Takie nieprzyjemności niesie spadek temperatury wiosną. Rzadko kiedy magnolie wychodzą bez szwanku.

miskka 16:20, 19 kwi 2015

Jakie ma Pani doświadczenia z magnoliami po takich przejściach? Jak postępować z takimi pąkami? Rośliny odbijają?

Danuta Młoźniak 17:01, 19 kwi 2015

Zmarznięcie a w efekcie zbrązowienie kwiatów nie oznacza, że to zaszkodzi drzewku. Po prostu kwiaty zostaną zniszczone. Trzeba je oczyścić, zerwać brązowe płatki, albo całe kwiaty. Można też poczekać aż kwiaty opadną. Drzewko normalnie będzie rosło, chyba że kolejny mróz zmrozi również liście. Wtedy to już znacznie gorzej, bo liście asymilują. Ale ten scenariusz na razie wykluczam.

miskka 17:22, 19 kwi 2015

:-) Dziękuję! Za tę odpowiedź i wszystkie inne - jak zawsze na Panią można liczyć!

miskka 21:49, 29 kwi 2015

Pani Danusiu! Moja magnolia cała przetrwała! Nawet te lekko podmarznięte pąki pięknie się rozwinęły!

Mariea 23:41, 05 wrz 2015

Pani Danusiu, kupiłam dzisiaj 2 magnolie 'Oriental Night'. to nowa odmiana i nie mogę znaleźć o niej informacji. czy podsypać ją mikoryzą ? Czy ona w ogóle zimuje w naszym klimacie? Spodobały mi się jej piękne, ciemne, skórzaste kwiaty i to, że kwitnie 2 razy. Pozdrawiam serdecznie

Danuta Młoźniak 10:37, 06 wrz 2015

To podobno bardzo zdrowa i silnie krzewiąca się, ale wyrastająca do 3 metrów magnolia. Lubi wilgotne, ale dobrze odsączone gleby kwaśne. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu.

Jest bardzo polecana a jej mrozoodporność oceniam na podobną jak inne odmiany. Młode egz. polecam osłonić w mroźną zimą matą słomianą, a wczesną wiosną zdjąć matę i owinąć białą agrowłókniną. Zimy są dość łagodne obecnie, myślę więc, że nie będzie z nią problemów. Nadaje się do małych ogrodów.

Kindzia 10:31, 11 kwi 2016

Danusiu będę musiała swojej 5-letniej żółtej magnolii Fei Huang przyciąć dwie dolne gałęzie. Są grube jak palec. Kiedy najlepiej to zrobić?

Danuta Młoźniak 17:37, 11 kwi 2016

Po kwitnieniu.

Kindzia 19:36, 11 kwi 2016

Dziękuję.

kingal 13:07, 30 maj 2016

Witam. Proszę o pomoc ok 3 tygodnie temu posadziłam magnolie zimozieloną M. grandiflora , liście zaczynają żółknąć,a pączki liściowe wyglądają, jak wysuszone..ani jeden nowy liść się nie pojawił.. Jak ją kupiłam w donicy było mało ziemi.. Została posadzona do ziemi..Kronen® ziemia uniwersalna z nawilżaczem.

Druga sprawa to 2 dni temu posadziłam magnolie 'Genie'. Obie magnolie posadziłam do tej samej ziemi uniwersalnej, ale ona nie nadaje się do roślin kwaśnolubnych( (czego nie przeczytałam przed sadzeniem), więc, czy mogę czymś ją dokwasić, czy nie ma takiej potrzeby? Czytałam też o mikoryzie- czy taką szczepionkę warto podać magnolii? Dziękuję za pomoc..

kingal 13:15, 30 maj 2016

Ps. jeszcze dodam inną kwestię ,2 magnolie posadzone rok temu - bardzo źle wyglądają- jedna chwilkę kwitła ,a potem kwiaty i liście chyba obumarły-zrobiły się ciemne-jak wyschnięte powyginane pączki zaschły( a mam automatyczne podlewanie w ogrodzie- więc nie od przesuszenia) druga magnolia wypuściła tylko kilka liści wykręconych i zdeformowanych-a łodygi bardzo zrobiły się ciemne- czy to może być jakaś chodoba?- czy ja popełniam jekiś błąd? nie mam doświadczenia w tej dziedzinie.. Dlatego bardzo zależy mi na pomocy w pielęgnacji magnolii Glrandiflory i Genie. Pozdrawiam

Dorota Lisowska 10:29, 01 mar 2017

Kochani, dziś zakupiłam dwie magnolie ('Susan' i M stellata). Jak myślicie, czy mogę jutro wysadzić je już do ogrodu? Temperatura już na plusie i kusi, żeby co nieco pokopać już w ogrodzie. Może wkopać ją już i okryć agrowłókniną, tak jak kilka postów radziła Danusia?

Kindzia 11:48, 01 mar 2017

Ja bym jeszcze przetrzymała w jakimś chłodnym, plusowym miejscu. Jednak one wydelikacone są, a dopiero marzec zaczęliśmy, może być jeszcze różnie z temperaturą.

Dorota Lisowska 04:02, 02 mar 2017

Kindzia, dzięki za podpowiedź. Zrobię, jak piszesz. Pozdrawiam.

dzika_roza 13:00, 27 cze 2017

Czy magnolia Susan i Nigra posadzone na tle miskanta to dobry pomysł?